Menu
The spa hotel Villa Smetana
Send request

Spa Hotel «Villa Smetana»

Karlovy Vary
About hotel
The spa hotel Villa Smetana (formerly Hotel Smetana Vyšehrad) is located in one of the most beautiful centrally located districts of Karlovy Vary, in the oldest residential area of Westend. The connection of historic Art Nouveau buildings (Villa Strunz - 1900 and Villa Waldert - 1901) created a full-fledged spa hotel in the 4 * category offering comprehensive spa treatment under the control of the Ministry of Health of the Czech Republic.

The hotel is located in the middle of a beautiful green garden, which enhances the effect of the spa treatment and offers clients an undisturbed place to actively relax.

The big advantage of the hotel is 20 parking spaces directly on the hotel premises. The richly equipped wellness center with a swimming pool is the basis for the creation of seasonal and thematic packages, from which even the most demanding client will surely choose.

Qualified staff is the basis of the family atmosphere, which the hotel has long been famous for.

The newly renovated restaurant offers a rich selection not only of dietary food with an individual approach to various wishes of clients.
SINGLE ROOM

SINGLE ROOM

DOUBLE ROOM

DOUBLE ROOM

SUITE DE LUXE

SUITE DE LUXE

DOUBLE ROOM WITH BALCONY

DOUBLE ROOM WITH BALCONY

Service
Swimming Pool
Wellnes Center
Wi-Fi

SPA & Wellness

Restaurants & Bars

Jan

12/08/2020

Děkuji za krásný týdenní pobyt ve známých světových lázní umocněný příjemným pobytem ve Vašem hotelu, kde jsme se setkávali s usměvavým a ochotným personálem. Služby poskytujete ve vysoké kvalitě, ať už se jedná o stravování, ubytování, čistotu tak i o léčebné procedury. U nás panuje naprostá spokojenost a Všem doporučuji navštívit tento lázeňský hotel. Jan a Eliška.
Pohádkové krasný pobyt. Nádherný hotel i prostředí. Odpovědný, hodně důkladný a zároveň citlivý přistup paní Doktorky i vrchní sestry, výborné sestřičky. Jídlo a servis v restauraci luxusní, bohaty výběr, sněhové bíle prostírání vždy čisté a načančané. Obsluha milá a vstřícná, obzvlášť vrchní Jan, vždy u jídla vytvoří příjemnou atmosféru. Chci moc poděkovat všemu personálu, co se o nás tak nádherně staral, od recepčních, sestřiček, pokojských po pana údržbáře, a obzvlášť zástupkyni ředitele paní Barboře Sváškové, za ochotu. vstřícnost a milý přistup. Doporučuji všem, a my se těšíme na další pobyty. :) :) :)

Štěpán

17/06/2020

Ocenili jsme možnost plavání v bazénu brzy ráno před snídaní, hotelové wellness a krásný pokoj s balkónem. Děkujeme vždy usměvavému a ochotnému personálu za jejich vynikající péči! Celý pobyt byl velmi příjemný a rádi se k vám vrátíme. Štěpán & Julie